« Travanj 2021 »

Povijest

Postojanje škole u Aržanu seže sve do daleke 1902. godine kada je ovdje radila pučka pomoćna škola, a od 1903. kao redovita Pučka škola. Pomoćnu je školu vodio župnik, a prvi učitelj bio je Toma Bulić koji je radio u zgradi koja je bila privatno vlasništvo. Tijekom budućih godina nastava se održavala i u drugim privatnim zgradama sve do 1959. kada je kupljena privatna kuća Žaja - Kezerovića adaptirana i nadograđena te otvorena osmogodišnja škola u kojoj se nastava održavala sve do 1986. godine. Iste godine useljena je nova školska zgrada, moderno opremljena i prilagođena današnjim uvjetima nastave.

Osnovna škola Josipa Jovića sastoji se od centralne škole, područne osmogodišnje škole u Svibu i četverogodišnje područne škole u Svibiću. Ima 27 zaposlenika od toga 22 učitelja te pet zaposlenika administrativnog i tehničkog osoblja.

Sve tri škole imaju svoje osobitosti i tradiciju. Prije civilnih škola postojale su svojevrsne crkvene škole, po župama gdje su posao učitelja obavljali svećenici radeći na opismenjavanju pučanstva. Tako je škola u Svibu počela radom 1900. godine, a prvi učitelj bio je Ante Kulušić. Čekala ju je sudbina kao i sve škole ovog područja - otvarana je i zatvarana nekoliko puta. Područna škola u Svibiću počela je s djelovanjem potkraj drugog svjetskog rata, a danas je zatvorena zbog manjka djece.

Osnovna škola u Aržanu otvara se u jesen 1903/1904 godine kada Pokrajinska vlada u Zadru izdaje dekret kojim se za učitelja u Aržanu imenuje Toma Bulić rođ. 1882. u Arbanasima. Tomu Bulića naslijedio je Marko Dominis, a njega pak Josip Krstić.

Za period između dva  rata ne postoje izvorni podaci o školi i prosvjeti jer je školski arhiv izgorio za vrijeme Drugog svjetskog rata. 1942. godine školu razara bomba te se nastava prekida do 1944/1945 kada se ponovno uspostavlja škola u koju se upisuje 70 učenika. 1962/1963 osnovna škola Aržano postaje centralna škola sa područnim školama u Svibu i Svibiću. Važno je napomenuti da je broj đaka 1964. u našim školama bio: Aržano 449, Svib 117, Svibić 43. Dakle ukupno 609 đaka.

Na inicijativu Školskog odbora, škola mijenja naziv u Osnovna škola Josipa Jovića kako se službeno zove od travnja 2015. godine.

Danas se nastava odvija sa znatno manjim brojem đaka, ali u suvremeno opremljenim učionicama i kabinetima. Najprije moramo istaknuti da su svi predmeti stručno zastupljeni, te između ostalog, opremljeni smo klavirom u kabinetu glazbenog odgoja, zatim osim informatičke učionice u centralnoj školi sa 9 suvremenih računala, imamo i u područnoj školi Svib informatičku učionicu sa 7 računala. Osim toga svaka učionica i u centralnoj i u područnoj školi opremljena je sa računalima ( ukupno 15) koja su umrežena i imaju stalan pristup internetu. Također 12 učionica je opremljeno sa LCD projektorima. Školske knjižnice su opremljene lektirnim i drugim naslovima prikladnim za osnovnu školu i računalima za pretraživanje interneta.