« Svibanj 2024 »

Mala škola forenzike
Autor: Mirela Skelin, 26. 4. 2024.

CSI,Kosti ili Dosje X?  Kako god, i mi smo nakratko postali forenzičari i antropolozi u „Maloj školi forenzike“ koju su nam dočarali stručnjaci sa Sveučilišnog odjela za forenzične znanosti Sveučilišta u Splitu u sklopu Festivala znanosti. Kroz dvije radionice, Pristup forenzičara na mjestu događaja i Forenzična antropologija,  naši učenici i učitelji gledali su i učili o metodama kojima se ovi znanstvenici služe u svom svakodnevnom radu.

Prva radionica priča je o papilarnim linijama prstiju, mehanizmu nastajanja otisaka i načinima na koji se oni otkrivaju, vizualiziraju, fiksiraju, izuzimaju i dokumentiraju te čemu u konačnici služe. Učenici su se i sami okušali u aktivnostima kao što je izrada registra njihovih otisaka prstiju, vizualizacija, fiksiranje i izuzimanje otisaka prstiju i dlanova  pomoću daktilografske tinte, magnetskog praha, četkica, daktilografske folije….

U drugoj radionici, ljudski kostur je bio podloga za forenzičnu antropološku analizu. Rekonstruirali smo biografske podatke iz osteološkog korpusa. Primjenom dosadašnjih znanja iz prirodoslovnih predmeta, prionulo se rekonstrukciji ljudskog kostura. Cijela interpretacija popraćena je analizom ljudske povijesti, točnije života i zdravlja ljudi naših krajeva.

Cilj ove radionice bio je približiti djeci znanost, poticati ih na razmišljanje, na buduću istraživačku karijeru te učiniti školu za život zanimljivijom i korisnijom.

I da odgovorimo na pitanje iz uvoda. Sve su ove serije o forenzici rado gledane što su naši učenici i pokazali kroz svoje brze i konkretne odgovore na pitanja naših današnjih gostiju.

Možda i među njima čuči neki novi Ivan Vučetić, velikan svjetske kriminalističke znanosti po kojem je nazvan hrvatski  Centar za forenzična ispitivanja i vještačenja.