Projekt "Usvoji stablo"
Autor: Zdenka Ljubičić, 11. 12. 2017.

„Ono je predivno u svome miru; ono je mudro u svojoj tišini. Ono će stajati kad mi postanemo prah. Ono nas podučava, a mi ga njegujemo!“

Naša matična škola ima divan školski vrt. S južne strane su stabla jabuka, a sa sjeverne voćnjak  koji čine stabla višanja, trešanja, krušaka, dunja, šljiva, bajama i novozasađeni grmovi aronije.  U dijelu vrta koji krase srebrne jele zasadili smo začinsko bilje. U kamenom cvjetnjaku već nekoliko godina cvjeta lavanda i počivaju neuništive čuvarkuće… Ipak, najljepši ukras našega vrta su djeca čija graja pomiješana s pjevom ptica čini najljepšu glazbu i svemu daje smisao!

Da bismo što kvalitetnije vodili skrb o našem vrtu, ove smo godine osmislili višegodišnji projekt i nazvali ga „Usvoji stablo!“. Svako je dijete „usvojilo“ po jedno ili dva stabla o kojima će skrbiti. Dogovorili smo se da moramo ponekad zagrliti svoje stablo, moramo mu ponekad ispričati priču sa sretnim završetkom, moramo mu ponekad pjevati i puno se , puno smijati… Za ostale poslove (obrezivanje, okopavanje, gnojidbu…) pozvat ćemo roditelje, susjede, prijatelje… A berba plodova!?  E to smo odavno naučili!!!

Već smo jedan put izvršili „smotru“ stabala i njihovih ponosnih vlasnika! Rezultati su izvrsni!!!

Neka stabla imaju imena: Mozart, Višnjica, Stribor… a neka su se okitila pločicama s imenima njihovih vlasnika! I još nešto!  U krošnje stabala postavljene su i kućice za ptice. Stalni posjetitelji našega vrta, kosovi, zebe, sjenice i svadljivi vrapci, pronaći će obilje hrane i zaklon od oštre zime.

Nadamo se dobrim rezultatima jer su sretna stabla koje za svoje skrbnike imaju sretnu djecu!