Dan jabuka
Autor: Administrator , 20. 10. 2020.

Danas, 20. listopada naši vrijedni učenici obilježili su Dan jabuka. Tradiciju održavanja Dana jabuka započela je organizacija Common Ground 1990. godine u Londonu. Cilj  obilježavanja ovoga dana jest promicanje njenih zdravstvenih kvaliteta i demonstracije mnogobrojnih sorti jabuka koje se u Engleskoj uzgajaju. S vremenom su tradiciju obilježavanja Dana jabuka prihvatile brojne škole i udruge diljem svijeta promičući na taj način važnost jabuke u zdravlju i prehrani ljudi.

Već 1. listopada naši vrijedni učenici razredne nastave su pažljivo skupljali jabuke dok su učenici viših razreda brali jabuke. Željeli smo se svi zajedno prisjetiti koliko je jabuka važna za zdravlje čovjeka te što sve možemo dobiti od jabuka. Nakon što smo ih skupili i razdvojili, jedan dio smo ostavili u školi kako bismo napravili razne proizvode od jabuka, a drugi dio smo ponijeli svojim kućama kako bismo počastili i naše ukućane.

Evo malo zanimljivosti o jabukama:

Jabuka štiti zdravlje.

Još se uvijek uglavnom bere ručno.

Iz porodice je ruža.

Svježe jabuke plivaju na površini vode jer jedan njihov dio čini zrak.

Od jabuka možemo dobiti sok, jabučni ocat, od njih možemo napraviti marmeladu, kompot, kolač, sušenjem čips…

Staro je vjerovanje kako jabuku treba darovati svojoj ljubavi i to na taj način da se podijeli na dvije polovice.

Sretan Vam Dan jabuka i imajte na umu: „Jedna jabuka na dan, tjera doktora iz kuće van!“

Maja Brzica