Školska ekskurzija
Autor: Frano Bilić-Prcić, 29. 5. 2017.

Učenici 7. i 8. razreda naših škola krenuli su 19. svibnja na školsku ekskurziju. Put smo započeli u 7 sati ujutro i krenuli prema Plitvičkim jezerima. Biser prirode nas je oduševio svojom iskonskom ljepotom i podsjetio na važnost očuvanja ekološki čistih krajeva naše prelijepe zemlje. Tu smo upalili svijeću na mjestu stradanja prvog hrvatskog branitelja Josipa Jovića čije ime nosi naša škola.  Nakon Plitvičih jezera, krenuli smo u Karlovac, razgledali vanjski postav Muzeja Domovinskog rata te se uputili prema muzeju slatkovodne ribe "Aquatika". Ondje smo mogli vidjeti kroz impresivno postavljene akvarije sve vrste riba koje obitavaju u hrvatskim rijekama i jezerima. Dolazak u hotel, smještaj, večera, malo zabave i odlazak na spavanje su bili posljednja etapa prvoga dana. Već nakon doručka uputili smo se u Muzej krapinskog pračovjeka koji nam je pružio izvrsne informacije o kronologiji nastanka našeg planeta, te života na njemu. Slijedio je posjet dvorcu Trakošćan i upoznavanje s načinom života plemstva u hrvatskoj prošlosti. Obilazak grada Varaždina, posjet nacionalnom svetištu Majke Božje Bistričke, razgledavanje Stubice i muzeja seljačke bune sačinjavali su popodnevni program drugog dana. Navečer smo se zabavili  kupanjem u hotelskom bazenu. Treći dan smo krenuli put našeg glavnog grada Zagreba. Panoramski smo razgledali lijepe zagrebačke parkove, fontane, znamenite zgrade i uputili se u tehnički muzej NikolaTesla. Tamo su nas dočekali nadahnuti vodiči koji su nam na zabavan način pokazali važnost tehničkih izuma za napredak civilizacije. Slijedio je posjet Gornjem gradu, Markovu trgu, slici Majke Božje od Kamenitih vrata. Grički top je označio podne, a mi smo se spustili uspinjačom u Ilicu. Na trgu Bana Jelačića doživjeli smo središte Zagreba i nakon toga krenuli smo prema katedrali i pomolili se na grobu Blaženog kardinala Alojzioja Stepinca. Završni posjet je bio namjenjen zoološkom vrtu u Maksimiru. Već pomalo umorni uputili smo se svojim kućama i u kasnim večernjim satima uz pjesmu i druženje stigli na polazište. Veseli zbog sretnog povratka, tužni što je sve brzo završilo.

FOTOGRAFIJE 1

FOTOGRAFIJE 2